47. ORSZÁGOS KÖZÉPISKOLAI FIZIKATANÁRI ANKÉT ÉS ESZKÖZKIÁLLÍTÁS

M I S K O L C  2004. április 03 - 07.
(jelölés:  (L) - letölthető)

Védnökök:

Oktatási Minisztérium
Borsod-Abaúj-Zemplém Megyei Önkormányzat
Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata
Eötvös Loránd Fizikai Társulat Középiskolai Oktatási Szakcsoportja
Selyemréti Általános és Magyar-Angol Két tanítási Nyelvű Iskola és Városi Pedagógiai Intézet
Fényi Gyula Miskolci Jezsuita Gimnázium
Ferenczi Sándor Egészségügyi Szakközépiskola
Miskolci Egyetem


Az ankétok fő szervezője a Középiskolai Oktatási Szakcsoport


Az oktatási szakcsoport 1973-ban, a Veszprémben rendezett 16. Fizikatanári Ankéton alakult meg, előtte Oktatási Bizottság, azelőtt pedig Középiskolai Bizottság működött. Az alapító, majd tiszteletbeli elnök Jánossy Lajos professzor volt. Jelenleg a szakcsoport vezetőségében két miskolci tanár is dolgozik (Dr. Zsúdel László és Mester András).

A szakcsoport megalakulásától kezdve legfontosabb feladatának tekintette, hogy a fizikatanárok szakmai felkészültségét, fejlődését és tájékozottságát segítse. Ezt a célt szolgálják az évenként megrendezett Fizikatanári Ankétok és Eszközkiállítások, melyek nagyon népszerűek, minden alakalommal több száz fizikatanár vesz részt rajtuk.
Az ankétok programja hagyományosan mindig egy-egy kiemelt vagy aktuális téma köré csoportosul. Tudósok, vezető szakemberek tartanak előadásokat, majd a tanárok egyéni kutatásaikról, szakmai eredményeikről, munkájukról, külföldi tanulmányútjaikról műhelyfoglalkozások keretében tájékoztatják kollégáikat.

47. alkalommal Miskolcon

Az első tíz alkalommal az ankétoknak Budapest adott helyet, ezt követően csak vidéki városokban szerveztek ilyen programokat. Miskolcra 1995-ben került először sor, amikor a téma "Fémfizika és geofizika" volt.
Kilenc évvel később a 47. Országos Középiskolai Fizikatanári Ankét és Eszközkiállítás ismét Miskolcon került megrendezésre 2004. április 3-7. között.


A rendezvény helyszíne a Fényi Gyula Miskolci Jezsuita Gimnázium volt, amely mindenben megfelelt az igényeknek. Az iskolában és kollégiumban tökéletes rend és tisztaság fogadott bennünket. Nagyon szerencsés volt, hogy szinte minden programot az intézmény területén le tudtunk bonyolítani. Ezúton is köszönjük Forrai Tamás igazgató úr, Kozma Ágnes, Keresztessy Lászlóné szaktanárok és a többi segítő munkáját.

 

Tehetséggondozás, orvosi fizika

A fizika szerepe egyre nőtt életünkben ugyanakkor a népszerűsége sokat csökkent. Ez sajnos nem csak nálunk van így. Ez indokolja, hogy immáron háromszor is tartottak az utóbbi években nemzetközi konferenciákat a fizika népszerűsítésének érdekében.
Az ankét plenáris előadásai két témával: a tehetséggondozással és az orvosi képalkotó diagnosztikai eljárásokkal foglakoztak. Orvosi témákban igyekeztünk olyan előadókat felkérni, akik a képalkotó eljárások főbb típusaira kitértek. A fizikának több olyan nehéz, elvont területét is érintették, amelyek az orvosi alkalmazásokon keresztül bizonyára közelebb kerülnek a tanulókhoz. Reméljük, hogy az elhangzottak segíteni tudták a tanárokat munkájukban.

Emlékezés Marx György professzorra

Az előadások helyszínén, a Fényi teremben Sükösd Csabának, a Magyar Nukleáris Társaság elnökének jóvoltából Marx György emlékkiállítást láthattunk. Marx György professzor haláláig szinte minden fizikatanári ankéton jelen volt és szívügyének tekintette a tanári munka segítését.

Az ankét programja

Április 3. (szombat)

A regisztráció délután 13 órakor kezdődött. Ezt követően 15 órától a Miskolc Városi Önkormányzatának szervezésében autóbuszos városnézésen vehettek részt a kollégák

Április 4. (vasárnap)

A rendezvényt a város nevében Szűcs Erika alpolgármester nyitotta meg. Majd sor került a Mikola- és Vermes-dijak valamint a Marx György által útjára indított vándorplakett átadására.
Németh Judit akadémikus, az Eötvös Loránd Fizikai Társulat elnöke tartotta a nyitóelőadást A fizikatanárok szerepe a XXI. században címmel.

További előadások:
Bejek Zoltán (egyetemi tanársegéd, PhD, Országos Ortopédiai Intézet): Térdprotézis beültetés számítógép segítségével
Vittay Pál (egyetemi tanár, ORSI): A képalkotó diagnosztika legígéretesebb eszköze az MRI
Erdélyi Miklós (PhD hallgató,SZTE): "Árnyékfejtés" - számítógépes tomográfia, mint a modern medicina diagnosztikai eszköze

Délután műhelyfoglalkozások voltak, amelyeket a kollégák tartottak öt helyszínen.

Este a Ferenczi Sándor Egészségügyi Szakközépiskola adott helyet a jól előkészített, rendkívül színvonalas fogadásnak. Az ételek elkészítésében és a felszolgálásban a Szentpáli István kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskola és Szakiskola működött közre. A sört a Borsodi Sörgyár biztosította.

Április 5. (hétfő)

A délelőtti előadások a következők voltak:

Radnai Gyula (egyetemi docens, ELTE): Teller Ede és a magyar középiskola
Sükösd Csaba (egyetemi docens, BMGE): "Magfizika és az Élet" - a Szilárd Leó Fizikaverseny néhány feladatának tükrében (
L)
Sarka Ferenc ( főosztályvezető, B.-A.-Z. Megyei Önkormányzat): A tehetséggondozás térségi hálózatának kiépítése megyénkben (
L)
Csermely Péter (egyetemi tanár, SOTE): A Kutató Diákokért Alapítvány munkájáról (
L)
Kotek László (egyetemi adjunktus, PTE): Az Öveges versenytől a Fizika Diákolimpiáig (
L)
Ludmány András (igazgató, Debreceni Napfizikai Obszervatórium; Major Balázs (tanár): Magyar részvétel a 2004.június 08-i Vénusz átvonulás európai megfigyelés programjában (
L)

Délután 15 órakor kezdődött az oktatáspolitikai fórum, amelynek meghívott vendégei Sipos János közoktatási helyettes államtitkár, Pósfai Péter az OKÉV főigazgatója és Vass Vilmos a Nat projektigazgatója voltak.

Este Miskolctapolcán a Barlang- és Gyógyfürdő látta vendégül az ankét résztvevőit.

Április 6. (kedd)

Délelőtti előadások:

Trón Lajos (egyetemi tanár, DE PET CENTRUM): Pozitron emissziós tomográfia (PET) (
L)
Zsúdel László (középiskolai tanár, Földes F. Gimnázium): Az ultrahangos diagnosztikáról középiskolában

A hosszú, tartalmas délután folyamán először műhelyfoglalkozások voltak, majd Dalminé Gulyás Ildikó szervezésében az érdeklődők elmehettek a Megyei Kórházba a sugárterápiás intézet meglátogatására, amelynek keretében megismerkedhettek a korszerű terápiás berendezésekkel (lineáris gyorsító, kobaltágyú, üregi besugárzás, számítógépes besugárzás tervezés).

Az esti program a Kovách Ádám nyitóelőadásával induló fizikatanárok klubjának foglalkozásával kezdődött és Härtlein Károly kísérleti bemutatójával záródott.


Április 7. (szerda)

Délelőtti előadások:

Fornet Béla (főorvos, Huniko Kft. ügyvezető igazgató): Korszerű röntgendiagnosztika
Kerényi László (szerkesztő, Városi TV Kht. Miskolc): Orvosi diagnosztikáról a Miskolci Televízióban
Ballai László (osztályvezető, OKKI - OSKI): Orvosi diagnosztikai sugárforrások műszaki sugárvédelme.

Az ankét a műhelyfoglalkozások és az eszközkiállítás értékelésével zárult.

Nagy öröm, hogy a plenáris előadásokat követően színvonalas eszközkiállítást valamint sok műhelyfoglalkozást is megtekinthettek a résztvevők.

Mester András beszámolója
Sebestyén Zoltán fotói
Webmester:Dr.Jarosievitz Beáta

vissza