Radioaktív egyensúly
Click here for student and other user information Click here for teacher information Click to print a copy of this page

Radioaktív egyensúly

Egy bomlási sorban lévő elem az őt megelőző elem bomlásából keletkezik. Ezért időegység alatt annyi új atommag keletkezik, amennyi az előző elemből elbomlott.

Legyen egy bomlási sor , és az egyes elemek aktivitása (időegység alatti bomlások száma) AX, AY, AZ. Az Y elem az X bomlása során keletkezik, ezért időegység alatt annyi új Y atommag jön létre, amennyi az X-ből elbomlott, azaz Ax. Az Y elem bomlását pedig a saját aktivitása, azaz AY szabja meg. Egyensúly akkor alakul ki, ha időegység alatt ugyanannyi új atom jön létre, mint amennyi elbomlik, azaz ha AX = AY. Ez a megállapítás a sor bármely belső elemére igaz, vagyis radioaktív egyensúlyban a bomlási sor egyes tagjainak aktivitása megegyezik. … AX = AY = AZ = …

Mivel az aktivitás

(itt a bomlásállandó, N az atommagok száma, T pedig a felezési idő), ezért radioaktív egyensúlyban

Ez azt jelenti, hogy egy radioaktív egyensúlyban levő anyagdarabban a hosszú felezési idejű anyag(ok)ból sok van, a rövid felezési idejű anyag(ok)ból pedig kevés.

Click to return to the first page of this session Click to go to the menu Click for the keywords related to this material Click for more information   Click to go back to the previous screen Click to go on to the next screen